A A A

To będzie koniec. Seminarium naukowe zwieńczy wystawę „Wyszyński. Pater Patriae”

Zapraszamy Państwa na finisaż wystawy „Wyszyński. Pater Patriae”, zorganizowanej z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej zwieńczeniem będzie seminarium naukowe, które przybliży ideę projektu oraz nakreśli historyczne i artystyczne tło tego wydarzenia. Do udziału w seminarium zostali zaproszeni artyści, wybitni profesorowie, ludzie nauki i sztuki, którzy z osobą Prymasa zetknęli się osobiście lub przez pryzmat badania jego biografii. Ostatnim akcentem wydarzenia będzie projekcja filmu „Prorok” w reżyserii Michała Kondrata.

Wystawa „Wyszyński. Pater Patriae”, gromadzi ponad 80 prac wybitnych polskich artystów. Wśród nich dzieła Józefa Panfila, Cypriana Biełańca, Joanny Błońskiej, Andrzeja Borcza i Zdzisława Wiatra. Na wystawie zobaczyć można różne formy artystycznego wyrazu – malarstwo, grafikę, fotografię artystyczną i rzeźbę. Tematem przewodnim są życie i działalność postać Prymasa Tysiąclecia. „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła” – słowa wypowiedziane przez św. Jan Paweł II do ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w 1978 roku doskonale obrazują postać Prymasa Wyszyńskiego – mówi o. Jan Król, dyrektor „Muzeum Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II.


“Wyszyński Pater Patriae” to ogólnopolska wystawa sztuki współczesnej przedstawiająca łącznie sto dwadzieścia sześć dzieł, autorstwa osiemdziesięciu pięciu polskich artystów. Wielu z nich to profesorowie wyższych uczelni i uznani twórcy sztuk wizualnych. W Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, ostatnim miejscu ekspozycji wystawy zaprezentowanych zostało ponad osiemdziesiąt dzieł w różnych technikach. Większość powstała z myślą o wystawie, planowanej jako wydarzenie towarzyszące niedawnej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Pomysłodawcami i kuratorami wystawy są śp. prof. dr hab. Mirosława Rochecka oraz ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki.

Wystawa powstała przede wszystkim jako nośnik wartości i ideałów wyznawanych przez Prymasa Tysiąclecia. Do aktywnego udziału w seminarium zaproszeni zostało szerokie grono artystyczne – osoby, które osobiście bądź poprzez pryzmat badań nad jego biografią zetknęły się z niezwykle ważna dla dziejów kościoła, a przede wszystkim historii Polski osobą Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Zapraszamy Państwa do wysłuchania ciekawych referatów i udziału w dyskusji. Seminarium naukowe odbędzie się 4 października, w piątek. Rozpocznie się o 9:30 i potrwa do godz. 16:30. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Zaraz po seminarium naukowym odbędzie się projekcja filmu „Prorok” w reżyserii Michała Kondrata, ukazujący postać Prymasa głównie przez pryzmat 15 lat jego życia.

Obraz koncentruje się na nieznanych dotąd wątkach, które okazują się być niezwykle ważne dla losów Polski, Polaków, dla kościoła. Mowa tu o obchodach milenijnych czy wydarzeń Grudnia’70. Kardynał Stefan Wyszyński rozmawiał wówczas z komunistycznymi władzami, m.in. z Władysławem Gomułką, w którego to rolę wcielił się Adam Ferency czy ówczesnym premierem Józefem Cyrankiewiczem, granym przez Marcina Trońskiego.  

Pozostałe aktualności