A A A

Jesień bogata w wydarzenia. Z naszym Muzeum nie można się nudzić…

To będzie wyjątkowa jesień w naszym Muzeum, obfitująca w wiele różnych, ciekawych wydarzeń z pogranicza muzealnictwa, kultury i sztuki. Zaczynamy 26 września od serii warsztatów rękodzielniczych, nawiązujących do – sięgającej V wieku przed naszą erą – tradycji wytwarzania naczyń z gliny. Projekt adresowany jest do osób, które ukończyły 55 lat. Dla dzieci i młodzieży, z kolei przygotowaliśmy koncert bajkowych piosenek w wykonaniu Julii Kozłowskiej, która na naszej scenie wystąpi ze swoim bandem. Ten koncert 29 września o 15:00. Zaraz po nim – warsztaty wokalno muzyczne i bitwa na głosy. Będzie się działo, a to dopiero początek…

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II, z myślą o swojej publiczności przygotowało ogrom wydarzeń, które uprzyjemnią jesień. Zaczynamy w tym tygodniu. Już 26 września pierwszy z cyklu warsztatów artystycznych. Zapraszamy osoby, które ukończyły 55 lat do udziału w Ceramicznej Grupie Warsztatowej. Bawić się będziemy gliną, lepić garnki, wypalać, nawiązując tym samym do tradycji, która na ziemiach polskich zagościła już w piątym stuleciu przed naszą erą. Garncarstwo rozwijało się w Polsce, zwłaszcza za panowania Piastów. Pierwotnie wszystkie wyroby gliniane były jedynie wypalane, bez żadnej glazury. Mówi się, że był to okres wytwarzania wyrobów glinianych matowych. Począwszy od XII wieku coraz częściej słychać było w Polsce o wyrobach, które z biegiem czasu stały się znane także zagranicą. Za czasów Kazimierza Wielkiego statki naładowane garnkami, wyrabianymi w Krakowie i jego okolicach wypływały w świat. Więcej na ten temat dowiedzą się uczestnicy warsztatów. Ich start planowany jest na 26 września. Z uczestnikami, na których czeka 30 bezpłatnych miejsc spotykać się będziemy jeszcze 3, 17 i 24 października. Start warsztatów o 17:00, finał o 20:00. Na zgłoszenia czekamy pod numerem 56 642 38 01.

W sobotnie popołudnie, 28 września zapraszamy na wyjątkowy spektakl. „Przez ścianę” to autorska sztuka teatralna Leszka Zdunia, inspirowana losem Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego. Jesienią 1947 roku obydwoje zostali osadzeni w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Powodem były podejrzenia o udział w konspiracji i szpiegostwo. Ich cele dzieliła cienka ściana. Nawiązali ze sobą kontakt właśnie przez nią, wystukując alfabetem Morse’a różne wiadomości. Zaczęło się od prostych pytań – „kim jesteś, za co siedzisz?”. Kiedy okazało się, że Jerzemu grozi kara śmierci, Wiesława postanowiła za wszelką cenę podtrzymać go na duchu. Pomiędzy wezwaniami na przesłuchania i torturami (oprawcami byli m.in. Humer i Różański), opowiadała Jerzemu krzepiące historie i streszczała książki. Najwięcej czasu poświęciła Tristanowi i Izoldzie.

Po kilku miesiącach, wciąż porozumiewając się alfabetem Morse’a, Jerzy oświadczył się Wiesi, a ona zgodziła się zostać jego żoną. Zanim jednak mogli się spotkać, minęło niemal 6 lat. Po raz pierwszy „na żywo” zobaczyli się podczas swojego ślubu w zakładzie karnym w Grudziądzu. Kilka tygodni po ślubie Wiesława, na mocy amnestii, opuściła więzienie. Państwo Śmiechowscy przeżyli wspólnie 55 lat.

Spektakl teatralny, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej w naszym Muzeum 28 września o godzinie 17:00 i 19:00.

Dzień później, w niedzielę, 29 września o 15:00 na naszej scenie wystąpi Julia Kozłowska, której towarzyszyć będzie jej kilkuosobowy zespół. To z myślą o tych najmłodszych i nieco starszych. Usłyszymy piosenki, znane z najpopularniejszych polskich i światowych bajek i filmów. Będzie „Kraina lodu”, „Zwierzogród”, „Vaian”, będą „Mała Syrenka” i „Akademia Pana Kleksa”.

Julia Kozłowska wywodzi się ze środowiska krakowskiego. Znana jest z występów w Klubie pod Jaszczurami. W ubiegłym roku, razem z zespołem koncertowała w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Kalifornii i Waszyngtonie, występując na scenie ze zdobywcami nagród Grammy – Ryanem Crossem i Robertem Turnerem.

Zaraz po koncercie zapraszamy na warsztaty muzyczno – wokalne. Wprawdzie śpiewać każdy może, ale zawsze lepiej śpiewać lepiej, niż gorzej. Julia Kozłowska pokaże, jak to robić dobrze a później zachęci młodzież do rywalizacji na scenie. Będzie się działo….

4 października, z kolei odbędzie się finisaż wystawy „Wyszyński. Pater Patriae”. To ponad 80 prac wybitnych polskich artystów. Wśród nich dzieła Józefa Panfila, Cypriana Biełańca, Joanny Błońskiej, Andrzeja Borcza i Zdzisława Wiatra. Różne formy artystycznego wyrazu – od malarstwa, przez grafikę, po fotografię artystyczną i rzeźbę. Tematem przewodnim postać Prymasa Tysiąclecia.

Jej zwieńczeniem będzie seminarium naukowe, które przybliży ideę projektu oraz nakreśli historyczne i artystyczne tło tego wydarzenia. Do udziału w seminarium zostali zaproszeni artyści, wybitni profesorowie, ludzie nauki i sztuki, którzy z osobą Prymasa zetknęli się osobiście lub przez pryzmat badania jego biografii. Ostatnim akcentem wydarzenia będzie projekcja filmu „Prorok” w reżyserii Michała Kondrata.

Tydzień później, 12 października razem z Krakowskim Teatrem Komedia zaprosimy Państwa na kolejny, wyjątkowy spektakl teatralny – „JP2 – Oczekiwane Pokolenie”. Ze względu na zainteresowania teatralne Karola Wojtyły, sztuka pokazuje także aktorskie przesądy, których aktorzy przestrzegają także w dzisiejszych czasach. W spektaklu widz znajdzie ciekawostki z życia Karola Wojtyły, m.in. zamiłowanie do sportu oraz wiele cytatów „Naszego Papieża”. Spektakl pokazuje siłę przebaczenia oraz łączenia pokoleń, które mimo różnic potrafią mówić jednym językiem.

Komedia

Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiada Jan Korwin – Kochanowski. Na naszej scenie wystąpią Agata Darnowska / Julianna Klimenko, Marek Wolny, Renata Pałys oraz wspomniany wcześniej Jan Korwin – Kochanowski.

Bilety na wszystkie te wydarzenia dostępne są w kasach naszego Muzeum oraz na naszej stronie internetowej bilety.muzeumpamiecitozsamosc.pl

Pozostałe aktualności