KONCERT CHOPINOWSKI / Emilia Bernacka (fortepian), Hanna Okońska (sopran), Łukasz Ratajczak (tenor) // 19.10 – 16:00

Wyjątkowy wieczór, na którym nie może zabraknąć prawdziwych melomanów. Już 19 października o 16 Koncert Chopinowski z udziałem Emilii Bernackiej (fortepian), Hanny Okońskiej (sopran) i Łukasza Ratajczaka (tenor).   Wśród awizowanych utworów Preludium Des-dur op.28 nr 5, Mazurek B-dur op. 17 nr 4 i Mazurek a-moll op. 17 nr 1.

Najbliższa sobota, w naszym muzeum zapowiada się niezwykle barwnie. Chodzi o melomanów, zafascynowanych twórczością Fryderyka Chopina. W sali widowiskowej naszego muzeum wystąpi niezwykłe trio – Emilia Bernacka (fortepian), Hanna Okońska (sopran) i Łukasz Ratajczak (tenor). Wśród utworów, które wybrzmią na naszej scenie znajdują się:

1.      Preludium Des-dur op.28 nr 5

2.      Mazurek B-dur op. 17 nr 4

3.      Mazurek a-moll op. 17 nr 1

4.      Mazurek h-moll op.30 nr 2

5.      Nokturn cis- moll op.27 nr 1

6.      Nokturn cis-moll op. posth.

7.      Nokturn f-moll op.55 nr 1

8.      Walc a-moll op.34 nr 2

9.      Walc cis- moll op.64 nr 2

Dr Emilia Bernacka, to pianistka, lwowianka. Swoje pierwsze doświadczenia muzyczne zdobywała w Specjalistycznej Szkole Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie (odpowiednik Szkoły Talentów) gdzie otrzymała najwyższe wyróżnienie – złoty medal (1996). Jest również absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej (klasa fortepianu prof. Janiny Baster, 2002) oraz Studiów Podyplomowych w zakresie kameralistyki na tej samej uczelni (specjalizacja: duet fortepianowy – dyplom z oceną celującą,2004). Doktor sztuk muzycznych (2019).

Kameralista, solista, akompaniator, ze szczególnym upodobaniem współpracuje ze śpiewakami jako korepetytor i wokalny coach. Ceniony akompaniator m.in. na kursach mistrzowskich prof. Alison Pearce (z Royal Academy of Music w Londynie), prof. M. Habeli (z La Haute école de Musique de Genève), prof. Evy Blahovej, Macieja Pietraszko (NYC Opera), prof. Małgorzaty Ratajczak, Arnolda Rutkowskiego, Prof. Katarzyny Suskiej-Zagórskiej, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, na których wielokrotnie została nagrodzona za wyróżniający się akompaniament. Współpracowała z Muzeum Fryderyka Chopina i Narodowym Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach cyklu Sztuka słuchania. Jako solista, kameralista i akompaniator koncertuje w kraju i zagranicą (Ukraina, Szwajcaria, Włochy, Niemcy, Szkocja, Francja, Czechy, Słowacja, Polska). Pianistka wystąpiła m.in. na zaproszenie Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Krakowskiej oraz The Chopin Circle in Scotland. Współpracuje zarówno ze śpiewakami jak i instrumentalistami, z wyczuciem grając muzykę różnych epok, w tym współczesną (prawykonania utworów M. Jabłońskiego). W 2017r. na Dniach Transtrӧmerowskich w Krakowie wraz z sopranistką Anną Zawiszą wzięła udział w polskim prawykonaniu pieśni „Ljuset strӧmmar in” Tomasa Transtrӧmera na koncercie odtwarzającym słowno-muzyczny przebieg uroczystości wręczenia mu Nagrody Nobla.

W latach 2001-2023. współpracowała z Filharmonią Krakowską jako pianistka, często pełniąc funkcję współtwórcy programów edukacyjnych i koncertów dla młodych widzów. Od roku 2013 pracuje na Wydziale Wokalno-Aktorskim krakowskiej Akademii Muzycznej im. K.Pendereckiego jako akompaniator, pracując obecnie na stanowisku starszego wykładowcy.

W 2019 roku obroniła doktorat na Akademii Muzycznej we Lwowie w Ukrainie. Tematyka go łączy dwa ważne dla pianistki kraje, ojczystą Ukrainę i Polskę, z którą jest związana zawodowo. W 2020 roku odznaczona nagrodą Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Zapraszamy 19 października o godz. 16:00. Bilety dostępne są pod poniższym linkiem.