Działalność legendarnej grupy grupy Aleksandra Ładosia, czyli nielegalnej polsko-żydowskiej struktury, zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Mowa tu, głównie o okresie tzw. Akcji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej.
W skład grupy wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia. Wśród nich konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie, jego zastępca Stefan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein, przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss oraz działacz Agudat Israel.
Paszporty krajów latynoskich, głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, chroniły swoich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Posiadaczy kierowano do obozów dla internowanych w Niemczech oraz do okupowanej Francji. Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero po latach, dowiadywali się komu, tak naprawdę ich bliscy zawdzięczają życie.
Film dokumentalny „Paszporty Paragwaju” wyprodukowany został przez Instytut Pamięci Narodowej.
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II zaprasza na DARMOWY POKAZ FILMU w sobotę, 31 sierpnia, o godz. 19:00. Mamy dla Państwa 800 darmowych zaproszeń, które można odebrać w kasach muzeum albo poprzez stronę www.bilety.muzeumpamiecitozsamosc.pl
Decyduje kolejność zgłoszeń!
Zarządzenie nr 13/2024 dotyczące filmu „Paszporty Paragwaju”