A A A

WERNISAŻ WYSTAWY + PREMIERA FILMU / „Pielgrzym Tysiąclecia” + „Papież. Wolność i Pojednanie” // 16.10 – 19:00

Kilkaset zdjęć, ilustrujących pontyfikat Papieża św. Jana Pawła II. Wśród nich prawdziwe unikaty, pochodzące ze zbiorów watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”. Już w tym tygodniu będą dostępne na wystawie czasowej „Pielgrzym Tysiąclecia”, której wernisaż planowany jest na środę, na godzinę 19:00 w toruńskim Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

Wystawa czasowa, która już w tym tygodniu będzie dostępna szerokiej publiczności Muzeum „Pamięć i Tożsamość” zawiera ponad 300 unikatowych zdjęć z okresu pontyfikatu Papieża – Polaka. Ekspozycja podzielona jest na kilka działów, poświęconych wyborowi Karola Wojtyły na papieża, Jego pielgrzymkom, w tym wyjątkowym pielgrzymkom papieża do Polski.

Ekspozycja podzielona została na dwadzieścia jeden części, począwszy od momentu wyboru Karola Wojtyły na Tron Piotrowy, poprzez niezliczone pielgrzymki do najdalszych zakątków świata, spotkania z wiernymi i wyznawcami innych religii, niezapomniane spotkania Papieża z dziećmi i młodzieżą, oficjalne wizyty głów państw i przywódców czy obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Ostatnim elementem wystawy są zdjęcia ukazujące uroczystości Wielkiego Tygodnia w 2005 roku. Szczególnie eksponowanym działem jest cykl poświecony pielgrzymkom Papieża do Ojczyzny.

W reportażach fotograficznych zobrazowano ideę spotkania w odniesieniu do ogromnej liczby problemów, osób, kultur i światów, wielkiej miłości do ludzi, poczucia wspólnoty duchowej oraz współodczuwanie cierpienia i śmierci.

Odwiedzający nasze muzeum będą mogli zobaczyć zdjęcia ze spotkań z wiernymi i wyznawcami innych religii, z dziećmi, młodzieżą. Szczególną wartość mają te zdjęcia, które przedstawiają Jana Pawła II wśród tłumu, razem z Matką Teresą (wśród cierpiących w Kalkucie), razem z ofiarami wojny w Sarajewie czy też modlącego się przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie.

Nie mogło zabraknąć i tych obrazów, które ukazują wędrówki papieża po ukochanych Tatrach czy Alpach.

Wśród udostępnionych zdjęć są i te, które ukazują obrazy z pogrzebu papieża oraz pogrążony w smutku i zadumie świat po Jego śmierci.

Ekspozycja będzie dostępna w toruńskim Muzeum „Pamięć i Tożsamość” do 15 grudnia 2024 roku.

Wystawa powstawała jeszcze za życia Papieża w 1998 roku. Dobór fotografii oraz podział na działy był osobiście przez Jana Pawła II autoryzowany. Budowa wystawy była kontynuowana przez kolejne lata aż do chwili śmierci Jana Pawła II. Celem twórców ekspozycji było stworzenie kolekcji fotografii, która miała stać się jednym z najbardziej niezwykłych świadectw działalności Jana Pawła II. Powstanie tak znaczącej i wyjątkowej ekspozycji nie byłoby możliwe bez pomocy ówczesnego osobistego kapelana Jana Pawła II, J.E. ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Ekspozycję wzbogacają i uzupełniają cytaty z homilii, wiersze oraz fragmenty nagrań ze słowami Papieża, skierowanymi do wiernych. Słowa Papieża stały się duchową drogą i inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie. Jan Paweł II poprzez głoszone prawdy odwoływał się do uniwersalnych wartości, takich jak budowanie pokoju na świecie, integracja ludzkości ponad podziałami kulturowymi, rasowymi czy religijnymi. Papież stał się moralnym autorytetem naszych czasów i miał ogromny wpływ na bieg historii świata. Świadomość znaczenia Jego słów musi być niewątpliwie pielęgnowana, utrwalona i przekazana następnym pokoleniom.

Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie dostępne są TUTAJ.

Tuż przed wernisażem zapraszamy na premierę filmu „Papież. Wolność i Pojednanie”.

Habemus papam – to słowa, które w 1978 roku zelektryzowały wszystkich Polaków i cały chrześcijański świat. Wybrany w trzecim dniu konklawe kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Przybrał imię Jan Paweł II i niewątpliwie zmienił świat i zjednoczył ludzi. W czasie pierwszej, specjalnej audiencji dla Polaków, tuż po inauguracji pontyfikatu, Jan Paweł II zwrócił się do kardynała Stefana Wyszyńskiego – „Czcigodny i umiłowany księże prymasie! Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna swój pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary”.  Niezwykle skromny i wielce oddany człowiekowi, Jan Paweł II stał się autorytetem i inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie.

W tym szczególnym dniu, w  46 rocznicę wyboru Polaka na papieża, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na premierę filmu  „Papież. Wolność i pojednanie”, który powstał specjalnie na ten dzień, by uczcić pamięć Jana Pawła II, którego zasług dla świata nie sposób wymienić w kilku zdaniach. Film „Papież. Wolność i pojednanie” podejmuje próbę ukazania człowieka, który bez wątpienia zjednoczył ludzkość ponad podziałami rasowymi, kulturowymi i religijnymi, i miał wielki wpływ na kształt dzisiejszej Europy i świata. Nie wszyscy tu zebrani mogą pamiętać  październik 1978 roku, kiedy wiadomość o wyborze papieża Polaka z jednej strony spowodowała absolutny wstrząs polityczny, gdyż władza ludowa od dekad walczyła z religią i kościołem katolickim, a z drugiej strony przyniosła nadzieję na zmianę. I ta nadzieja i wiara prowadzi nas do dzisiaj.

Bezpłatne wejściówki na obydwa wydarzenia dostępne są TUTAJ

WERNISAŻ WYSTAWY + PREMIERA FILMU / „Pielgrzym Tysiąclecia” + „Papież. Wolność i Pojednanie” // 16.10 – 19:00

Pozostałe wydarzenia