SPEKTAKL TEATRALNY // „PAN TADEUSZ Z M3” // 30.11 – 16:00

Pewnego dnia, w domu na jednym z osiedli, wprost z książki zjawia się… Pan Tadeusz. Na początku budzi przerażenie. Domownicy myślą, jak tu się pozbyć intruza. Najpierw biorą go za hydraulika, później za obłąkanego uciekiniera z zakładu dla psychicznie i nerwowo chorych. W końcu przekonują się do jego obecności.

Rodzina, którą nawiedził bohater mickiewiczowskiej epopei to Ewa i Jacek Soplicowie oraz ich córka Zofia – uczennica klasy maturalnej. Rodzinę, co rusz odwiedza ich dość wścibska sąsiadka – młoda wdowa – Telimena Wiśniewska. Obecność pana Tadeusza nastręcza rodzinie Sopliców wielu kłopotów.

Na początku próbują ukryć niechcianego gościa, później z konieczności muszą go ujawnić sąsiadce Telimenie. Kłopot w tym, że pan Tadeusz mówi wyłącznie wierszem – 13 zgłoskowcem. Początkowe próby nauczenia go mówienia „prozą” pełzną na niczym.

Pan Tadeusz, mimo kłopotów, które sprawia swoją osobą, pomaga rodzinie Sopliców, m.in. pokochać się na nowo – jako bohater romantyczny, a jako patriota – opowiada Im o historii powstania hymnu Polski, o trudach jakie podejmowali Polacy dążąc do niepodległości…

Magia epopei trwa i po Panu Tadeuszu zjawiają się Telimena, prosto ze spaceru po lesie oraz XIX wieczna Zosia. W całą historię został „wplątany” Zenon – prawdziwy hydraulik, który również łączy przeszłość ze współczesnością. Mimo, iż sąsiadka Telimena komplikuje nieco i tak dziwną codzienność państwa Sopliców, to historia, w każdym ze swoich wątków, kończy się pomyślnie.

Autorem sztuki „Pan Tadeusz z M3” jest Jan Jakub Należyty. Reżyserem Jarosław Witaszczyk. Za scenografię i kostiumy odpowiada Małgorzata Żukrowska – Należyty. W obsadzie spektaklu znaleźli się Agata Darnowska, Ewa Romaniak, Jan Mancewicz/Mateusz Dewera, Marcin Zarzeczny/Adrian Gawlik, Natalia Pietrasz.

Spektakl „Pan Tadeusz z M3” w sali widowiskowej Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w sobotę, 30 listopada o godz. 16:00. Bilety dostępne są w kasach muzeum oraz na  stronie internetowej.

SPEKTAKL TEATRALNY // „PAN TADEUSZ Z M3” // 30.11 – 16:00