JP2 w obiektywie. Zapraszamy na wyjątkową wystawę

Wystawa Pielgrzym Tysiąclecia składa się z ponad 300, w zdecydowanej większości nigdy niepublikowanych fotografii przedstawiających św. Jana Pawła II, pochodzących ze zbiorów Servizio Fotografico de L’Osservatore Romano. W reportażach fotograficznych zobrazowano ideę spotkania w odniesieniu do ogromnej liczby problemów, osób, kultur i światów, wielkiej miłości do ludzi, poczucia wspólnoty duchowej oraz współodczuwania cierpienia i śmierci. Wystawa powstawała jeszcze za życia Papieża w 1998 roku.

Dobór fotografii oraz podział na działy był osobiście przez Jana Pawła II autoryzowany. Budowa wystawy była kontynuowana przez kolejne lata aż do chwili śmierci Jana Pawła II. Celem twórców ekspozycji było stworzenie kolekcji fotografii, która miała stać się jednym z najbardziej niezwykłych świadectw działalności Jana Pawła II.

Powstanie tak znaczącej i wyjątkowej ekspozycji nie byłoby możliwe bez pomocy ówczesnego osobistego kapelana Jana Pawła II, J.E. ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Ekspozycję wzbogacają i uzupełniają cytaty z homilii, wiersze oraz fragmenty nagrań ze słowami Papieża, skierowane do wiernych.

Wystawie czasowej towarzyszy film, który powstał z okazji 46-rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża, pt. „Papież. Wolność i pojednanie”. Obraz podejmuje próbę ukazania człowieka, który bez wątpienia zjednoczył ludzkość ponad podziałami rasowymi, kulturowymi i religijnymi i miał wielki wpływ na kształt dzisiejszej Europy i świata. Autorami filmu są Mirosław Basaj i Dariusz Jakubiak.

Film wyświetlany jest w Sali Małej Muzeum (parter) podczas czterech seansów, od wtorku do soboty o godzinach 13:00; 14:00; 16:00; 17:00 oraz w niedzielę podczas pięciu seansów, o godzinach: 9:00; 11:00; 13:00; 14:00; 16:00.

Zakończenie wystawy planowane jest na 15 grudnia.

Zarządzenie Dyrektora Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II

Cennik biletów