Razem przywołajmy wielką postać naszej historii. „Generał Nil” 1 września w naszym Muzeum

Historia życia generała Augusta Emila Fieldorfa, ps. „Nil”. Jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej Warszawie w czasie II Wojny Światowej . Dowodził m.in. zamachem na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę. Siał postrach wśród Niemców.

Generał „Nil” był dowódcą Kierownictwa Dywersji AK oraz zastępcą dowódcy Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, stał na czele organizacji NIE, przygotowanej do czynnego sprzeciwu wobec powojennego okupanta sowieckiego. Po roku 45 i zesłaniu na Syberię, Fieldorf zmuszony był podjąć grę z Urzędem Bezpieczeństwa. W filmie ukazano brawurowe sceny słynnej akcji AK, w której zlikwidowano dowódcę SS – Franza Kutscherę, jak również z wielką dozą realizmu pokazano okrutne metody przesłuchań i wymuszania zeznań na więźniach Urzędu Bezpieczeństwa.

Opowieść rozpoczyna się w momencie powrotu gen. Nila z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD w 1945 i kończy wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu zimą 1953 roku.

Pokaz filmu w naszym Muzeum w niedzielę, 1 września o godz. 14:00

Zarządzenie nr 14/2024 do produkcji pt. „Generał Nil”